MUDr. Zuzana Kolací - dermatologie
www.kozni-kolaci.czMUDr. Zuzana Kolací - dermatologie

Aplikace botulotoxinu

Pro koho je aplikace botulotoxinu vhodná?

Injekční aplikace botulotoxinu je vhodná zejména pro pacienty, kteří chtějí vyhladit vrásky od smíchu, mračení, omezit vějířovité vrásky, uvolnit stažené koutky úst nebo vyléčit nadměrné pocení. Dále pak pro osoby, kterým se vrásky objevily mezi obočím, na čele, kolem očí, na kořeni nosu, nad horním rtem, na bradě nebo na krku.

Aplikaci botulotoxinu A mohou podstoupit ženy, které nejsou těhotné a nekojí, dále pak osoby bez nervových poruch a osoby, které nemají alergie na některé složky přípravku. Botulotoxin se neaplikuje v případě zánětlivého onemocnění oblasti, u které chceme vyhladit vrásky. Ideální věk pro tento zákrok je 18 – 65 let.

Před zákrokem

Před aplikací botulotoxinových injekcí není nutná žádná složitá příprava ani alergické testy. Jelikož se zákrok provádí ambulantně, není zapotřebí, aby pacienti podstupovali složitá vyšetření, jako je tomu u plastických operací vedoucích k vyhlazení vrásek. Po ujasnění představ a přání pacienta s dermatologem nebo plastickým chirurgem se pacient připraví na samotný zákrok. Před injekční aplikací botulotoxinu je dobré kůži chladit nebo v případě zájmu pacienta potřít krémem s anestetickými účinky nebo znecitlivět speciální náplastí s lokálním anestetikem.

Průběh zákroku

Vzhledem k tomu, že se vyhlazení vrásek provádí v ordinaci lékaře nebo na klinice plastické chirurgie ambulantně, není nutná následná hospitalizace po zákroku. Injekční aplikace botulotoxinu je velice rychlá, téměř bezbolestná a fyzicky nenáročná. Vpichy se provádějí velmi tenkou jehlou do míst, kde je zapotřebí vyhladit vrásky. Celý zákrok trvá asi hodinu, samotná aplikace pouhých 5 – 10 minut. Místo se ošetří dezinfekční látkou a poté je inzulinovou stříkačkou vpraveno do mimického svalu připravené množství botulotoxinu A. Pacienti cítí při aplikaci pouze mírné pálení nebo štípnutí.

Po zákroku

Po aplikaci botulotoxinu je vhodné, aby pacient setrval asi hodinu ve vzpřímené poloze a aby aktivně používal svaly, do kterých byl botulotoxin aplikován. Pacient by neměl předklánět hlavu, aby byl výsledný efekt co nejlepší. Pokožka je bezprostředně po zákroku lehce zarudlá a oteklá, ale asi po hodině tyto nežádoucí účinky zcela vymizí. Účinky injekční aplikace botulotoxinu jsou patrné po 1 – 3 dnech. Intervaly mezi jednotlivými aplikacemi se s množstvím podstoupených ošetření prodlužují. Efekt zákroku vydrží po první aplikaci asi 3 až 6 měsíců, po druhé aplikaci asi půl roku a po třetí 9 – 12 měsíců. Poté se stávají svaly opět aktivní a vrásky se opět začínají tvořit. Vrásky se postupem času změlčují a s opakovanými aplikacemi botulotoxinu časem zcela vymizí. Aplikace Dysportu by se měla opakovat dvakrát ročně. Alespoň čtyři dny po zákroku by měl pacient dodržovat klidový režim, neměl by aktivně sportovat a chodit do sauny. Asi týden po aplikaci botulotoxinu je vhodné vyhýbat se pobytu na slunci nebo soláriu, jinak by mohlo dojít ke špatnému vstřebávání botoxové injekce. Po aplikaci je možné navrátit se ihned do práce, není nutné žádné delší zotavování.

Copyright © 2014 MUDr. Zuzana Kolací
Zásady cookies